Soutěž Autodesk Academia Design oslavila 25. narozeniny

15.04.2019

Most z vytištěných spojových dílů na 3D tiskárně a špejlí, který vydržel patnáctikilové závaží. I tak vypadal výsledek jedné ze soutěžních kategorií na soutěži Autodesk Academia Design 2019, které se zúčastnilo 22 středních škol. Studenti v ní každoročně měří síly v technických disciplínách, jako jsou 2D kreslení, 3D modelování a díky rychlému nárůstu moderních technologií v posledních letech i modelování s následným 3D tiskem.

Soutěž probíhala 29. – 30. 3. 2019 v prostorách Střední průmyslové školy na Proseku, která má vhodné technické zázemí k realizaci soutěže. První den, po registraci studentů a srdečném přivítání od ředitele školy pana Mgr. Jiřího Bernáta se nejprve rozlosovala soutěžní kategorie „3D tisk“. Studenti byli rozlosování do soutěžních dvojic, dostali soutěžní zadání, které museli během 5 hodin namodelovat a v druhém dnu během 3 hodiny sestrojit.

„Tato soutěžní kategorie je zařazena až poslední 3 roky, kdy se technologie 3D tisku dostala do širšího povědomí. Dle mého názoru je nejzajímavější, jelikož v sobě kloubí nejen znalosti 3D modelování, ale i fyziky, matematiky, 3D tisku a selského uvažování. Navíc v ní studenti soutěží v týmech, takže se musí domluvit, co, kdo, kdy a jak bude dělat, aby vše stihli. Díky tomu tato soutěž je poměrně živá, studenti spolu nahlas diskutují a rozdělují si úkoly, plánují. Skvělé je i to, že na konci soutěže v ruce drží hmotný prototyp, vidí za sebou výsledky své práce.“ uvedl Marek Rozehnal z pořádající společnosti Computer Agency o.p.s..

Další kategorie, ve kterých studenti měřili síly, jsou 2D kreslení v programu AutoCAD a 3D modelování  v programu Inventor. Zajímavostí je i to, že pedagogové, kteří doprovázejí své studenty na soutěž, nezahálí a dlouhodobě srovnávají své vědomosti ve vlastní kategorii v 3D modelování. Což pro ně může být dobrým ukazatelem vlastní úrovně vědomostí, ale především tím získávají respekt u vlastních studentů.

Letošní ročník ovládla Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy, jejíž studenti se umístili na předních příčkách. V jednotlivých kategoriích pak zvítězili:

2D kreslení - Lojda Pavel, VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb, Strakonice
3D modelování – Benek David, SPŠ a OA a Jazyková škola, Frýdek – Místek
3D tisk – Derka David,  SPŠ Přerov
                  Piskač Jáchym, SPŠ strojnická, škola hlavního města Prahy
3D modelování pedagogové – Šiška Adam, SPŠ strojnická, Olomouc

„V současné době hledáme školu, na které bude soutěž příští rok. Jelikož tato soutěž je náročná na vybavení školy, tak to není jednoduchý úkol. Navíc bychom rádi zavedli novou kategorii Autodesk HSM, která je logickým pokračováním CAD technologií a 3D tisku“ dodal Marek Rozehnal.